*  Strona główna

Strona ta opisuje realizację projektu wykonania repliki Forda T z 1919 roku.

Pojazd ten został wyprodukowany w celu odtworzenia wydarzeń przekazania przez społeczeństwo Lubartowa pojazdów dla Wojska Polskiego.

Proces produkcji jednoseryjnej przebiegł bardzo sprawnie.

Pierwsze zdjęcie w galerii „wykonanie” zrobiono 13.05.2009r.

Ford T Pickup po zakończeniu procesu produkcji w Paszkach Małych został bezpośrednio przetransportowany na uroczystości Dni Lubartowa,

które odbyły się w dniach 29.04. – 31.05.2009r.

Tam też dokonano przekazania pojazdu dla grupy rekonstrukcyjnej

 8 Pułk Piechoty Legionów.

W trakcie uroczystości ford został poświęcony przez księdza.

 Zgodnie z tym jak robiono to w 1919 roku, odbyło się to w języku łacińskim.

 

z kart historii

15-stego maja 1919 roku ludność Lubartowa, Radzynia Podlaskiego i Parczewa, chcąc pomóc w przeciwstawieniu się bolszewickiemu natarciu, zebrali pieniądze i kupili ciężarówki marki Ford T, które zostały przekazane Wojsku Polskiemu.  Uroczystości odbyły się tego samego dnia w tych trzech miejscowościach. W Lubartowie przekazano 2 auta, w Radzyniu Podlaskim 3 i w Parczewie 2.

Samochody uroczyście poświęcono i w obecności władz miejskich oraz wojewódzkich oddano pod komendę 8 pułku piechoty Legionów z Lublina.

Po uroczystościach samochody od razu wyruszyły na front.

Żołnierze nie cieszyli się długo z otrzymanych samochodów. Już w 1920 z siedmiu pojazdów podarowanych przez mieszkańców Radzynia, Lubartowa i Parczewa, na których widniały napisy: „W DARZE SPOŁECZEŃSTWO RADZYNIA", „PARCZEW DLA WOJSKA” oraz „W DARZE SPOŁECZEŃSTWO LUBARTOWA” nr taktyczne 811, 812, 813, 211, 212, 012 i 025 zostały tylko dwa- 812 i 025.

We wrześniu 1922 roku 8ppleg przybył do Lublina. Wraz z pułkiem przyjechał także lubartowski Ford. Niestety losy drugiego nie są znane. W 1925 roku z powodu wymiany taboru pojazd o numerze taktycznym 025 wycofano.

 

 

 

*  Wykonanie

 

 

 

 

*  Konstruktor

 

 

 

 

*  Jazda testowa

 

 

 

 

*  8 Pułk Piechoty Legionów     

 

 

 

 

*  Defilada

 

 

 

 

*  Linki

 

 

 

 

*  Koniki